czwartek, 26 grudnia 2013

Rasy chomików
Być może zastanawiasz się jaką rasę chomika wybrać?                                           
Ten artykuł pomorze Ci dokonać dobrego wyboru .
Poniżej przedstawiam kilka ras najczęściej wybieranych przez
hodowców       :)



CHOMIK Roborowskiego   
                                                    


PostGatunek gryzonia z rodziny chomikowatych . Najmniejszy przedstawiciel podrodziny chomików. Ma 7 cm długości ,waży 10–25 gramów . To naprawdę słodkie i małe stworzonko ;) . Jego futro ma barwę piaskową z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brak pręgi na grzbiecie i bocznych plam. Łapy ma porośnięte futrem. Jego zwyczaje, zachowanie i biologia są podobne do innych chomików karłowatych. Żyje 2-3 lat .Jest to bardzo jak nie najbardziej zwinny i żwawy chomik  dlatego gdy bierzesz go na rękę trzeba bardzo uważać na to ruchliwe zwierzątko ponieważ łatwo może spaść z ręki.Może więc być z nim większy problem jeśli o oswajanie chodzi niż z innymi rasami chomików ;). Ale jego wysoki temperament pozwala na duże zainteresowanie zwierzątkiem                                                             UBARWIENIE
                                                                                 
                                                                             









 CHOMIK Panda 
 

Chomik Panda
Jest jednym z chomików karłowatych niewiele większym od chomika dżungarskiego. Z charakteru jest bardzo spokojny, towarzyski i bardzo przywiązuje się do właściciela. Nie jest on polecany dla ludzi z małym doświadczeniem hodowlanym.  Chomik Panda jest łatwy do oswojenia, a gdy już się przyzwyczai to może nawet przychodzić na zawołanie właściciela. Oprócz jedzenia, klatki itp. potrzebują miłości i uwagi właściciela... Ja osobiście bardzo polecam ten gatunek i sam go posiadam :)  .Istnieją również pogłoski że chomik panda to chomik dżungarski w łaty ale ja pytałem zoologa i powiedział mi że to odrębna rasa :D




Długość ciała: ok.9-10 cm
Ubarwienie: Najczęściej jest biały w łaty koloru brązowego lub szarego.
Sierść: Może posiadać krótką, rzadziej długą sierść.
Łapy: Nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się.
Ogon: Krótki, nieowłosiony, swym kształtem zbliżony do ogona niedźwiedzia.
Zastosowanie torb policzkowych: Służą przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. Chomik może ich użyć także do przenoszenia młodych a, gdy wypełni je powietrzem, do utrzymania się na wodzie :)
Oczy: Duże, wypukłe. W dzień nie widzą zbyt ostro. (Podczas poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, który służy im także do oceny jakości pokarmu.)
Słuch: Bardzo dobry. (Słyszenie ułatwiają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy.)
 
CHOMIK dżungarski 
Chomik dżungarski (łac. Phodopus sungorus) należy podobnie jak chiński do chomików karłowatych. Jest bardzo żywy, nerwowy i dużo trudniej się oswaja. W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie są towarzyskie i można je trzymać razem, pod warunkiem, że chomiki pochodzą z jednego miotu i nigdy nie były rozłączone. Znakiem rozpoznawczym przynależności do grupy jest zapach. Chomiki należące do innej grupy są zaciekle zwalczane.
Długość ciała chomika dżungarskiego wynosi 8 cm (chiński 11 cm), ciężar ciała 30-40 g, Grzbiet jest jasnopopielaty z ciemniejszą pręgą na szczycie, uszy i pyszczek podkreślone ciemną obwódką, spód zawsze jaśniejszy od grzbietu.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka. Samica po 21-dniowej ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik dżungarski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.                 




                                                        Posiada charakterystyczną ciemną pręge
    
                                                                                                           


































CHOMIK syryjski

 Ciało chomika syryjskiego jest walcowate, osiąga długość 15 – 18 cm i wagę 80 – 150 g. Ogon osiąga rozmiary 1,2 – 2 cm. Nogi ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów. Łapy są nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się. Chomiki posiadają krótkie nieowłosione ogony, swym kształtem zbliżone do ogona niedźwiedzia. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. Chomik może ich użyć także do przenoszenia młodych. Chomiki oznaczają terytorium za pomocą gruczołów zapachowych, u chomika syryjskiego położone są one na bokach ciała w pobliżu tylnych odnóży. Chomiki maja duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych o zmierzchu i nocą. W dzień nie widzą zbyt ostro. Podczas poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, który służy im także do oceny jakości pokarmu. Chomiki mają bardzo dobry słuch. Słyszenie ułatwiają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy. Chomikowi w orientacji pomagają wibrysy – długie włosy czuciowe. 







 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz